Calendar

Feb
20
Mon
SteamShovel (David White, Roger Gold) with Charlotte Crittenden
Feb 20 @ 7:00 pm – 10:00 pm
Feb
23
Thu
Cailen Campbell and friends with Barbara Groh calling
Feb 23 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Feb
24
Fri
Landmark Hall Contra
Feb 24 @ 7:30 pm – 11:00 pm

GROOVE CONTRAPTION (Chris Liakos, Wes Maluk, Clinton Ross) with DIANE SILVER

instruction at 7:30, dance 8-11

Feb
25
Sat
River Falls Contra
Feb 25 @ 7:30 pm – 11:00 pm

GOOD N PLENTY (Karen Gaughin, Laura Lengnick, Terry Maluk) with ANNEMARIE WALTER

instruction at 7:30, dance 8-11

Feb
26
Sun
ECD: Bob Thompson, Caller; Music: Atossa Kramer & Lisa Smith
Feb 26 @ 4:00 pm – 6:30 pm

3:30, Beginners Lesson; 4:00-6:30pm, Dance. $7/6, OFB Members; no partner necessary; comfortable clothing; bring a snack to share from time to time. All are welcome!

Feb
27
Mon
Flying the Tune (Lew Gelfond and June Advincula) with Barbara Groh
Feb 27 @ 7:00 pm – 10:00 pm
Mar
2
Thu
Mick Kinney, Jared Kirkpatrick and Laura Light with Ruth Pershing calling. @ Bryson Gym Warren Wilson college
Mar 2 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Mar
3
Fri
River Falls ADVANCED DANCE
Mar 3 @ 8:00 pm – 11:00 pm

NOUVEAU GARDENERS (Mick Kinney, Jared Kirkpatrick, Laura Light) with CLINTON ROSS

dance 8-11; Experienced dancers only!

Mar
4
Sat
River Falls Contra
Mar 4 @ 7:30 pm – 11:00 pm

NOUVEAU GARDENERS (Mick Kinney, Jared Kirkpatrick, Laura Light) with TOM CALWELL AND MYRA HIRSCHBERG

instruction at 7:30, dance 8-11

Mar
5
Sun
ECD Tom Calwell & Myra Hirschberg, Leaders; Music: Atossa Kramer, Lisa Smith, Cathy Arps
Mar 5 @ 4:00 pm – 5:30 pm

3:30, Beginners Lesson; 4:00-6:30pm, Dance. $7/6, OFB Members; no partner necessary; comfortable clothing; bring a snack to share from time to time. All are welcome!

Mar
6
Mon
Coracree (Jane Rothfield, Allan Carr, Bill Quern, Sarah Gowan) with Jesse Edgerton
Mar 6 @ 7:00 pm – 10:00 pm
Mar
9
Thu
Coracee – Janie Rothfield-fiddle/banjo bill Quern-mandolin, banjo, melodeon Allan Carr/double bass Sarah Gowan-guitar, concertina, foot percussion – Tamara McGovern calling
Mar 9 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Mar
11
Sat
River Falls Contra
Mar 11 @ 7:30 pm – 11:00 pm

WHISTLIN RUFUS (Peter Jenkins, Cindy Olsen, Doug Olsen, Ann Whitley) with DOUG OLSEN

instruction at 7:30, dance 8-11

Mar
12
Sun
Waltz at the Peel @ Orange Peel 101 Biltmore Ave, Asheville NC
Mar 12 @ 6:00 pm – 9:45 pm

Lesson:6:00 – 6:45 $5
Dance: 7:00 – 9:45 $10

Music: Cailen Campbell & George Paul

Mar
13
Mon
Spin Cycle (Nic Coker, Gretchen Caverly, Karen Gaughan) with Tom and Myra
Mar 13 @ 7:00 pm – 10:00 pm
Mar
16
Thu
Flying the Tune (June Advincula and Lew Gelfond with Diane Silver calling
Mar 16 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Mar
17
Fri
St.Patrick’s Day Contra Dance in Jonesborough @ Jonesborough
Mar 17 @ 7:30 pm – 11:00 pm

Special St.Patrick’s Day dance with the band Siegan and caller Phoebe Williams

Mar
18
Sat
River Falls Contra
Mar 18 @ 7:30 pm – 11:00 pm

ENTWYNED (Twy Bethard, John Paolillo) with KEN GALL

instruction at 7:30, dance 8-11

Mar
19
Sun
ECD Bob Thompson, Leader; Music, Jovial Beggars: Laurie Fisher, Nic Coker, Esther Holsen, Michael Garner
Mar 19 @ 4:00 pm – 6:30 pm

3:30, Beginners Lesson; 4:00-6:30pm, Dance. $7/6, OFB Members; no partner necessary; comfortable clothing; bring a snack to share from time to time. All are welcome!

Mar
20
Mon
Curious George (Laura Lengnick, Paul Moore, Steve Kimble) with Emily Abel
Mar 20 @ 7:00 pm – 10:00 pm