Calendar

Nov
21
Thu
Whistlin Rufus with Doug Singleton calling
Nov 21 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Whistlin Rufus with Doug Singleton calling

Ann Whitley Singleton (fiddle)
Doug Olsen (mandolin)
Cindy Olsen (bass)
Peter Jenkins (guitar)

Nov
28
Thu
Thanksgiving Open Band led by Laurie Fisher and Nic Coker with Diane Silver calling
Nov 28 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Dec
5
Thu
Warren Wilson student band with Phil Jamison calling
Dec 5 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Dec
12
Thu
Sugar High with Tamara McGovern calling
Dec 12 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Sugar High with Tamara McGovern calling

Laura Light (fiddle)
Julia Weatherford (cello)
Paul Moore (keyboard)

Dec
19
Thu
Goosebone Prophets with Bob Green calling
Dec 19 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Goosebone Prophets with Bob Green calling

Laura Lengnick (fiddle)
Nic Coker (guitar)
Art Shuster (mandolin)

Dec
26
Thu
Redbud Ramblers with AnneMarie Walter calling
Dec 26 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Redbud Ramblers with AnneMarie Walter calling

David White (fiddle)
Wes Maluk (banjo)

Jan
2
Thu
Open Band led by Laura Lengnick and Karen Gaughan with Diane Silver calling
Jan 2 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Jan
9
Thu
Windmill with AnneMarie Walter calling
Jan 9 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Windmill with AnneMarie Walter calling

Steve Trisman (fiddle)
Laurie Fisher (keyboard)

Jan
16
Thu
Happy Feet with Beth Molaro calling
Jan 16 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Happy Feet with Beth Molaro calling

Kelsey Wells (fiddle)
George Paul (keyboard)

Jan
23
Thu
Nic Coker and Friends
Jan 23 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Nic Coker and Friends

Nic Coker (guitar)
Art Schuster (mandolin)
Haakon Oyen (fiddle)

Jan
30
Thu
Gold-n-Light with Jesse Edgerton leading open calling
Jan 30 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Gold-n-Light with Jesse Edgerton leading open calling

Roger Gold (guitar)
Laura Light (fiddle)

Feb
6
Thu
Hot Coffee Breakdown with Doug Singleton calling
Feb 6 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Hot Coffee Breakdown with Doug Singleton calling

Tom Cunningham (fiddle)
Kate Sanders (piano)
Luis deLeon (percussion)

Feb
13
Thu
Asheville Front Porchestra led by Laura Light
Feb 13 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Feb
20
Thu
Lagomorph Quartet with David Winston calling
Feb 20 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Lagomorph Quartet with David Winston calling

Eli Howells (fiddle)
Alan Best (mandolin)
Kiah Wells (guitar)
Aosha Wells (bass)

Feb
27
Thu
Steamshovel
Feb 27 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Steamshovel

David White (fiddle, banjo)
Roger Gold (guitar)

Mar
5
Thu
Open Band led by Laurie Fisher and Nic Coker
Mar 5 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Mar
12
Thu
Coracree
Mar 12 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Coracree

Jane Rothfield (fiddle)
Bill Quern (banjos, melodeon, mandolin)
Alan Carr (bass, guitar)
Sarah Gowan (guitar and English concertina)

Mar
19
Thu
Dancing Bears with Barbara Groh calling
Mar 19 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Dancing Bears with Barbara Groh calling

Lew Gelfond (fiddle)
John Culp (mandolin)
Mark Langner (guitar)
Jeff Hersk (bass)

Mar
26
Thu
Playing with Fyre++
Mar 26 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Playing with Fyre++

George Paul (piano)
Rob Zisette (fiddle)
David DiGiuseppe (accordion)
Steve Kemble (percussion)

Apr
2
Thu
Atlantic Crossing with Diane Silver calling
Apr 2 @ 8:00 pm – 11:00 pm
Atlantic Crossing with Diane Silver calling

Peter Macfarlane (fiddle, mandolin, feet)
Viveka Fox (fiddle, bodhran)
Rick Klein (guitar, vocals)